Co to jest koktajlowa sukienka?
Sukienka koktajlowa

Co to jest koktajlowa sukienka?

Na eleganckich przyjęciach wśród damskiego ubioru dominują długie suknie wieczorowe i krótkie koktajlowe. Szczególnie w ostatnich latach sukienki koktajlowe stały się wyjątkowo popularne. Zawdzięczają to swobodzie poruszania oraz podkreśleniu kobiecej sylwetki.

Koktajlowa sukienka

Noszenie tego typu sukienki rozpoczęto po II wojnie światowej podczas eleganckich przyjęć. Nazwa została wzięta od tzw. przyjęć koktajlowych. Spotkania te służyły poszerzeniu znajomości i załatwianiu spraw firmowych, dlatego trwały 2 godziny przy trunkach bez miejsc siedzących. Sukienka ta zaczęła się cieszyć tak dużą popularnością, dzięki jej lekkości oraz długości sięgającej do połowy łydek. Nie jest ona tak wytworna jak długie suknie balowe, ale nadaje się do praktycznie każdego większego wydarzenia, jak bankiet firmowy, wesele, zaręczyny, święta. Przeciętna osoba długą suknię balową może założyć około 2 razy w ciągu swojego życia, zaś sukienkę koktajlową przy wielu innych okazjach.

Co zawiera koktajlowa sukienka?

Cechą charakterystyczną jest długość do około półkolana, oraz prostota pokazywana przez niezbyt dużą ilość dekoracji. Przede wszystkim taka sukienka jest elegancka, a to oznacza że dekolt nie może być zbyt duży. Ma on dozwoloną długość, czyli co najwyżej może podkreślić dekolt. Nie bez powodu cieszą się one taką popularnością. Przede wszystkim krój jest zrobiony tak, aby podkreślić kształt bioder oraz talii. Sukienki mają tyle rodzajów, że kobieta o każdym kształcie ciała jest w stanie wyglądać pięknie. Jej cecha charakterystyczna to prostota i jednocześnie elegancja. Nie jest uszyta z codziennych materiałów, lecz raczej ze szlachetnych, takich jak atłas czy tafta. Rzadko kiedy są przepełnione dekoracjami, ale na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to strój codzienny. Najczęściej spotyka się modele z odsłoniętymi ramionami, albo rękawami sięgającymi za łokcie. Najważniejszym ich zadaniem jest podkreślić kobiece piękno w sposób uznany na specjalne okazje.

Pierwszą sukienkę koktajlową zaprojektowano w 1948 r i była ona bardzo prosta. Z czasem zaczęto ją coraz bardziej ulepszać, aż do teraz, gdzie wyróżniono ich 2 typy:

  1. Bombka – bardzo popularny krój zwłaszcza na imprezach gdzie się tańczy. Charakteryzuje się tym, że góra stroju idealnie przylega do ciała, dół zaś jest zaokrąglony i przypomina kształtem bombkę. Niestety ten niecodzienny krój pasuje jedynie szczupłym kobietom i jest absolutnie zabroniony kobietom z nadwagą.
  2. Mała czarna – ten typ według modowych porad powinna mieć w swojej szafie każda kobieta. Pierwsza taka sukienka została zaprogramowana przez Coco Channel. Dlaczego? Ponieważ tym co ją najbardziej charakteryzuje jest uniwersalność. Jak sama nazwa wskazuje jest to sukienka w czarnym kolorze do kolan lub przed kolana. W zależności od sytuacji można ją modyfikować poprzez dodanie delikatnych lub bardziej ekstrawaganckich dodatków. Na eleganckie przyjęcia doskonale spisuje się delikatny naszyjnik, eleganckie buty i torebka. W przypadku takich spotkań jak studniówka, dobrze spisuje się obszerny naszyjnik i dopasowane do niego buty.

Gdzie kupić?

Każda kobieta jest inna, posiada więc także inne wymagania. Pierwszym miejscem, w którym poszukuje się sukienek na specjalne okazje, jest Internet. Znalezienie modelu, który najlepiej pasuje do konkretnego gustu jest trudne, dlatego należy nastawić się na przynajmniej kilka dni poszukiwań. Wiele sklepów internetowych umożliwia przymierzanie i zwracanie towaru, co znacznie pomaga w podjęciu decyzji. Sieć posiada bardzo duży zakres wyboru, dlatego, najlepiej nie pomijać tego etapu. Niektóre sklepy mają także swoje punkty w mieście. Wystarczy wtedy zamówić typ sukienki który się spodobał oraz pójść do punktu i na żywo podjąć decyzję. Jeśli ktoś nie lubi kupować ubrania przez Internet, najlepszym miejscem jakie może odwiedzić jest centrum handlowe. W tym miejscu jest dużo większy wybór.

Dodaj komentarz